دوشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۹
 

اخبار

نماینده ایران در سازمان بین المللی دریانوردی عنوان کرد:

نقش مؤثر ایران در مطالعات انتشار گازهای گلخانه‌ای از کشتی‌ها/ انجام مطالعات با هدف بررسی تغییر سهم صنعت کشتیرانی در انتشار گازهای گلخانه‌ای

سازمان بنادر و دریانوردی، ماندانا منصوریان، آیمو
نماینده سازمان بنادر و دریانوردی در سازمان بین المللی دریانوردی (آیمو)، ضمن تاکید بر حضور موثر جمهوری اسلامی ایران در سومین و چهارمین مطالعات انتشار گازهای گلخانه‌ای از کشتی‌ها، گفت: هدف عمده مطالعات، نظارت بر تغییر سهم صنعت کشتیرانی بر انتشار گازهای گلخانه‌ای است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی، گزارش نهایی چهارمین مطالعه گازهای گلخانه‌ای(4th IMO GHG Study)  که انجام آن در اردیبهشت ماه 1398 به تصویب کمیته حفظ محیط زیست دریایی رسیده بود، منتشر شد.

این مطالعه ضمن پیگیری یافته‌های حاصل از سه مطالعه قبلی، در راستای تداوم نظارت بر تغییر سهم صنعت کشتیرانی در انتشار گازهای گلخانه‌ای بود که در آن تلاش شد تا موضوعات مهم و سنجش‌های آماری مرتبط با انتشار گازهای گلخانه‌ای ناشی از کشتیرانی (محلی، بین‌المللی و و کشتی‌های ماهیگیری) به صورت شفاف و غیرسیاسی ارائه شود.

ماندانا منصوریان؛ نماینده سازمان بنادر و دریانوردی در سازمان بین المللی دریانوردی (آیمو)، با اشاره به اینکه در این مطالعه مقادیر انتشار شش گاز مهم گلخانه‌ای شامل دی‌اکسید‌ کربن، متان، دی‌اکسید ‌نیتروژن، هیدروفلوروکربن‌ها، پرفلوروکربن‌ها و هگزا‌فلورید‌گوگرد از منشاء کشتیرانی به دو روش جمع آوری داده، شامل روش از بالا به پایین (top-down) و روش از پایین به بالا (bottom-up) در فاصله سال های 2012 تا 2018 تعیین و محاسبه شده، گفت: علاوه بر این، مقدار انتشار مواد دیگری مانند دوده(Black Carbon)  نیز در این مطالعه اندازه‌گیری شده است.

وی افزود: همچنین مجموع انتشار گازهای گلخانه‌ای ناشی از کشتیرانی (محلی، بین‌المللی و کشتی‌های ماهیگیری) به مقدار 977 میلیون تن در سال 2012 و 1076 میلیون تن در سال 2018 بوده که به میزان 9.6 درصد نسبت به سال 2012 افزایش یافته است، در عین حال سهم دی اکسید کربن به عنوان مهمترین گاز گلخانه‌ای از کل انتشار گازهای گلخانه‌ای به میزان 962 میلیون تن در سال 2012 به 1056 میلیون تن درسال 2018 رسیده که رشدی بالغ بر 9.3 درصدی را نشان می دهد.

نماینده سازمان بنادر و دریانوردی در آیمو افزود:  سهم انتشار گازهای گلخانه‌ای از منشاء کشتیرانی نسبت به کل انتشارگازهای گلخانه‌ای از منشاء فعالیت‌های انسانی بالغ بر2.76 درصد در سال 2012 و 2.89 درصد درسال 2018 محاسبه شده است.

وی اظهار کرد: در چهارمین مطالعه گازهای گلخانه‌ای تلاش شده است، تصویر شفاف‌تر و دقیق‌تری از تمایز مقدار انتشار گازهای گلخانه‌ای ناشی از سفرهای داخلی و بین‌المللی در مقایسه با سومین مطالعه ارائه شود و گزارش چهارمین مطالعه با هدف بررسی و تایید به هفتاد و پنجمین نشست کمیته حفظ محیط زیست دریایی ارائه شده است.

منصوریان خاطرنشان کرد: به عنوان بخشی از افتخارات ملی، جمهوری اسلامی ایران نقش موثری در چهارمین مطالعه گازهای گلخانه‌ای (2020) به عنوان عضو گروه کارشناسی تضمین کیفیت، کنترل مطالعه و در سومین مطالعه گازهای گلخانه‌ای (2014) به عنوان عضو کمیته راهنمای مطالعه داشته است.

 

۲۵ شهریور ۱۳۹۹ ۱۲:۰۲
تعداد بازدید : ۱۳۳

نظرات بینندگان

برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.