شنبه ۱۳ خرداد ۱۴۰۲
 

اخبار

برخورد زیر دریایی اتمی آمریکا در خلیج فارس با یک شناور

برخورد زیر دریایی اتمی آمریکا در خلیج فارس با یک شناور
ه گزارش BBC، مقر فرماندهی ناوگان پنجم ایالات متحده مستقر در خلیج فارس امروز اعلام کرد که حدود ساعت ۵ بامداد، زیردریایی جکسون ویل هنگام انجام عملیات در منطقه در اثر برخورد با یک کشتی عبوری آسیب مختصر دیده است.

براساس اطلاعیه فرماندهی ناوگان پنجم، هنگام وقوع حادثه، زیردریایی آمریکایی که با سوخت اتمی‏حرکت می‏کند، در زیر سطح آب و در «عمق پریسکوپ» حرکت می‏کرد و یکی از دو پریسکوپ زیردریایی در اثر برخورد با کشتی عبوری آسیب دید.

هنگامی‏که زیردریایی در عمق نسبتا اندکی از سطح آب قرار دارد؛ می‏تواند با استفاده از پریسکوپ (پیرابین)، بالای سطح آب را مشاهده کند.

در این اطلاعیه آمده که پس از وقوع حادثه، زیردریایی برای شناسایی و کمک به شناور عبوری به سطح آب آمد؛ اما این شناور بدون تغییر مسیر، همچنان به حرکت خود ادامه می‏داد و به نظر نمی‏رسید در خطر باشد. از این کشتی پیام اضطراری درخواست کمک هم دریافت نشد.

نیروهای آمریکایی مستقر در منطقه پس از دریافت خبر این حادثه، به منظور کسب اطلاع از شرایط کشتی عبوری به این محل اعزام شد، اما نشانه‏ای از یک شناور آسیب دیده مشاهده نکرد.

اطلاعیه فرماندهی ناوگان پنجم افزوده که تحقیقات در مورد این حادثه آغاز شده است.

زیردریایی جکسون ویل یک زیردریایی تهاجمی ‏با سوخت هسته‏ای است که در سال ۱۹۷۸ به آب انداخته و در سال ۱۹۸۱ عملیاتی شد. این زیردریایی بیش از ۱۱۰ متر طول دارد و تعداد نفرات مستقر در آن نیز به حدود 110 نفر می‏رسد.

هنوز گزارشی از هویت کشتی عبوری درگیر در تصادف با زیردریایی جکسون ویل منتشر نشده است.

۳ اسفند ۱۳۹۱ ۱۹:۴۶
تعداد بازدید : ۴,۳۲۹

نظرات بینندگان

برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.