شنبه ۱۳ خرداد ۱۴۰۲
 

اخبار

رئیس جمهور ساخت این پروژه عظیم

رئیس جمهور ساخت این پروژه عظیم

اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان، رئیس جمهور  در مراسم افتتاح فاز 2 طرح توسعه بندر شهید رجایی و 16 بندر چند منظوره مردمی در بندرعباس گفت: این طرح عظیم هدیه ارزشمند متخصصان توانمند کشور به ملت ایران و ملت های منطقه است.

دکتر احمدی نژاد با تبریک میلاد با سعادت امام حسن عسکری (ع) افزود: با بهره برداری از پروژه عظیم طرح توسعه بندر شهید رجایی ظرفیت این بندر به 6 میلیون کانتینر افزایش می یابد.

وی اظهار امیدواری کرد: این بندر بزرگ تجاری که از قابلیت پهلوگیری بزرگترین کشتی های اقیانوس پیما برخوردار است بتواند موجبات توسعه هر چه بیشتر مراودات مردم منطقه و جهان را فراهم آورد.

رئیس جمهور ساخت این پروژه عظیم با طراحی پیشرفته و کار دقیق و پیچیده را حاصل مهارت و توانایی متخصصان ایرانی دانست و گفت: با ساخت این اسکله ها سالیان طولانی می توان از ظرفیت آن برای صادرات ، ترانزیت و واردات کشور استفاده کرد.

در ادامه با حضور رئیس جمهور از لوح یادمان طرح توسعه بندر شهید رجایی توسط  یکی از فرزندان شهید اداره کل  بنادر و دریانوردی هرمزگان پرده برداری شد.

سپس دکتر احمدی نژاد با اعلام شعار (یا مهدی یا مهدی یا مهدی ) دستور تخلیه و بارگیری کشتی ها را از طریق اسکله های جدید صادر کرد. همزمان با افتتاح این طرح بهره برداری از 16 بندر چند منظوره مردمی نیز توسط رئیس جمهور آغاز شد.

معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیر عامل سازمان بنادر و دریانوردی در گزارش خود به رئیس جمهور با اشاره به عملیات اجرایی طرح توسعه مجتمع بندری شهید رجایی گفت: این طرح با نگاه کوتاه مدت و میان مدت ، از سال 1383 در 2 فاز آغاز شده که با اجرای فاز 1 آن 2 پست اسکله مجموعاً به طول 850 متر و آبخور حدود 17 متر ، برای پهلو دهی به کشتی های نسل هفتم با ظرفیت 15 هزار TEU ، ایجاد و زمین های به وسعت 67 هکتار احیا و به محوطه های عملیاتی این بندر اضافه شد.

سید عطاء ا... صدر افزود: فاز اول طرح توسعه در اسفند ماه 1386 به بهره برداری رسید و با بهره برداری از آن امکان پهلودهی به بزرگترین کشتی های کانتینری جهان و دست یابی به ظرفیتی معادل 3.3میلیون TEU فراهم شد.

وی تصریح کرد: با افتتاح فاز اول طرح توسعه و ورود بزرگترین کشتی کانتینری جهان با ظرفیتی بالغ بر 14 هزار TEU در تیر ماه 1388 به بندر شهید رجایی نام این بندر در بین 20 بندر بزرگ جهان که توانایی پذیرش چنین کشتی هایی را دارند، قرار گرفت.

صدر افزود: در راستای رسیدن به بندر کانونی بلافاصله و همزمان با بهره برداری از فاز یک طرح توسعه ، عملیات اجرایی فاز 2 با استفاده از طراحی و توان متخصصان داخلی کشورمان آغاز و برای دستیابی به ظرفیتی معادل 6میلیونTEU کار ساخت یکی از مجهز ترین و مدرن ترین ترمینال های کانتینری دنیا با 7 پست اسکله جدید جمعاً به طول 2020 متر در موقعیت های یال شرقی و غربی در دستور کار قرار گرفت.

مدیر عامل سازمان بنادر و دریانوردی آبخور این اسکله ها را 16 متر عنوان کرد و اظهار داشت: این اسکله ها برای پهلو دهی به کشتی های سوپر پاناماکس یا نسل هفتم طراحی شده و در پس کرانه این اسکله ها 80 هکتار اراضی احیا و به محوطه های عملیاتی این بندر افزوده شده است.

وی اعتبار فاز اول و دوم طرح توسعه بندر شهید رجایی را 750 میلیون دلار اعلام کرد و خاطر نشان کرد: تکنولوژی طراحی و ساخت این اسکله ها در گذشته در انحصار شرکت های خارجی بود و برای اولین بار است که چنین پروژه عظیمی به دست متخصصان داخلی ساخته و به بهره برداری می رسد.

صدر گفت: در فاز یک بیش از 130 میلیون و در فاز دوم 7.5 میلیون متر مکعب لایروبی صورت گرفته است که در نوع خود بی نظیر است.

مدیر عامل سازمان بنادر و دریانوردی تصریح کرد: با بهره برداری از فاز 1 و 2 طرح توسعه ظرفیت کانتینری بندر شهید رجایی در دولت نهم ودهم به 5 برابر افزایش پیدا کرده است.

۳ اسفند ۱۳۹۱ ۰۸:۱۴
تعداد بازدید : ۲,۲۹۶

نظرات بینندگان

برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.